15 листопада 2024 року в Українському державному університеті імені Михайла Драгоманова спільно з Харківським національним педагогічним університетом імені Г.С. Сковороди провели у змішаному форматі перші філософські читання пам’яті відомої філософині, докторки філософських наук, професорки, членкині-кореспондентки НАПН України Марії Култаєвої «Освіта і доля нації: служіння Батьківщині і обов’язок розуму».
З вітальним словом до учасників наукового заходу звернувся ректор УДУ імені Михайла Драгоманова Віктор Андрущенко, який пригадав час активної співпраці з Марією Дмитрівною та підкреслив надзвичайним розум і порядність відомої філософині, яка вражала не лише знаннями з філософії, зокрема німецької класичної філософії, але й знанням мов, які давали можливість читати філософські джерела в оригіналі й перекладати їх для інших дослідників.
Привітав учасників читань Юрій Бойчук, ректор ХНПУ імені Г.С. Сковороди, в якому пані Марія працювала завідувачкою кафедри філософії, який зауважив неймовірний внесок у розвиток університету, його кафедри філософії, яку вона очолювала багато років, та філософської науки загалом і філософії освіти зокрема.
На пленарному засіданні конференції Анатолій Єрмоленко, доктор філософських наук, професор, член-кореспондент НАН України, директор Інституту філософії НАН України, закцентував увагу на філософській германістиці в науково-педагогічній спадщині Марії Култаєвої; Кристоф Асмут, доктор філософських наук, професор, доктор габілітований філософських наук, почесний доктор Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, ректор вищої теологічної школи «Августана» м. Нейдеттельсау (Німеччина), виступив з доповіддю на тему «Виховання, образ, освіта». Євген Бистрицький, доктор філософських наук, професор, провідний науковий співробітник Інституту філософії НАН України, президент Філософського фонду України, розповів про Марію Култаєву як філософа просвітництва, а Віль Бакіров, доктор соціологічних наук, професор, академік НАН України, член-кореспондент НАПН України, – про яскраву персоніфікацію філософсько-педагогічної творчості М.Д.Култаєвої. Наталія Дічек, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України, завідувач відділу історії та філософії освіти Інституту педагогіки НАПН України, розкрила про зв'язок М.Д.Култаєвої і журналу «Філософія освіти».
Михайло Бойченко, доктор філософських наук, професор, професор кафедри теоретичної і практичної філософії Київського національного університету імені Тараса Шевченка, виступив з доповіддю на тему «Обов'язок розуму як служіння Батьківщині: відповідь на інавґураційну промову Мартина Гайдеґера», Надія Корабльова, доктор філософських наук, професор кафедри теоретичної філософії ХНУ ім. В.Н. Каразіна, – на тему «Марія Култаєва: служіння Розуму», а Назіп Хамітов, член-кореспондент НАН України, доктор філософських наук, професор, провідний науковий співробітник Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, Президент Міжнародної асоціації філософського мистецтва, на тему «Марія Култаєва як мислитель, педагог і людина: воля до пізнання, творчості й співтворчості».
Далі робота конференції продовжилась на секційних засіданнях за напрямами:
Секція 1. Вчитель як воля до знань та обов’язок служити Вітчизні
Секція 2. Філософія освіти і виховання у контексті національного відродження
Секція 3. Суспільна дієвість філософії: досвід громадянської освіти та виховання в Україні
Секція 4. Європейська освіта: досвід філософського осмислення
Секція 5. Нові обрії глобальної освіти: від символів миру до Формули миру
Секція 6. Філософія перекладу і практики перекладу
Марія Култаєва присвятила своє життя філософії, виростила не одне покоління учнів, які й надалі розвивають її наукові концепти. Пам’ятаємо видатних науковців, наших друзів і колег, вшановуємо їх пам'ять, продовжуємо їхню справу.
Більше фото на сторінці у фейсбуці
Пресслужба університету