Головна / УНІВЕРСИТЕТ / Вибори ректора 2023 / Новини / Події / Проєкт «Студентський гуманітарний діалог Україна – Польща»

У жовтні 2024 року у м. Краків (Республіка Польща) за підтримки Міністерства молоді та спорту України відбулась успішна реалізація проєкту «Студентський гуманітарний діалог Україна – Польща».

Цей проєкт став переможцем конкурсу проєктів у межах Українсько-польських обмінів молоддю у 2024 році згідно ініціативи від Українського державного університету імені Михайла Драгоманова за підтримки ректора Віктора Андрущенка та Університету Комісії Народної Освіти у Кракові (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie) за підтримки ректора Пьотра Борекa (Piotr Borek).

 

proekt 1

Його реалізація здійснювалася згідно Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Польща про співробітництво в галузі культури, науки й освіти, підписаної у м. Києві 20.05.1997 р., Договору між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Польща про Українсько-Польську Раду обміну молоддю від 09.09.2015 р., Календарного плану реалізації проєктів у межах здійснення Українсько-Польських обмінів молоддю у 2024 році, наказу Міністерства молоді та спорту України «Про реалізацію проєкту «Студентський гуманітарний діалог Україна – Польща» від 04.10.2024 р. № 6207 та ін.

Мета проєкту – зміцнення міжкультурного розуміння та співпраці між студентами України та Польщі через організацію культурних обмінів, дискусій та спільних проєктів, спрямованих на підвищення взаємоповаги та гуманізації освіти серед молоді обох країн та активізації міжнародної академічної мобільності.

Для реалізації проєкту були залучені:

- з української сторони – Український державний університет імені Михайла Драгоманова, кафедра позашкільної освіти факультету соціології та соціальної політики; Генеральне Консульство України в Кракові; Міжнародна асоціація позашкільної освіти;

- з польської сторони – Університет Комісії Народної Освіти у Кракові (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie), Інститут педагогіки (Instytut Pedagogiki UKEN); Мерія Кракова (Rada Miasta Krakowa); Центр Молоді імені Генрика Джордана (Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana); Воєводська публічна бібліотека у Кракові (Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie).

Основний етап проєкту проходив з 13 по 17 жовтня 2024 року у м. Краків, Республіка Польща.

proekt 2

Делегація українських представників під керівництвом президента Міжнародної асоціації позашкільної освіти, завідувача кафедри позашкільної освіти УДУ імені Михайла Драгоманова, проф. Олени Биковської та професора кафедри позашкільної освіти УДУ імені Михайла Драгоманова, проф. Василя Каричковського виїхали у Республіку Польща. З польської сторони координарами проєкту була проректор зі студентських питань Університету Комісії Народної Освіти у Кракові Катажина Плутецька (Katarzyna Plutecka) і голова Наукової ради з педагогіки Університету Комісії Народної Освіти у Кракові Анна Школак-Степєнь (Anna Szkolak-Stępień). 13 жовтня делегація успішно прибула до Кракова і поселилася у готелі «Краков’як» Університету Комісії Народної Освіти. Після прибуття відбулося офіційне відкриття проекту та реєстрація учасників.

proekt 3

  14 жовтня з метою ознайомлення з національними традиціями учасники проєкту взяли участь в урочистий церемонії відкриття навчального року в Університеті Комісії Народної Освіти у Кракові.

   proekt 4 1

  Урочиста церемонія розпочалася з виконання національного гімну. З інавгураційною промовою виступив ректор Університету Комісії Народної Освіти у Кракові проф. Пьотр Борек (Piotr Borek). Тут відбулась урочиста імматрикуляція – посвята в студенти першокурсників Університету Комісії Народної Освіти у Кракові. Цьогоріч університет прийняв до своїх лав 9 тис. студентів-першокурсників.

proekt 4

Також у межах традиції урочистості з нагоди відкриття навчального року відбулась інавгураційна лекція. Учасники проєкту мали можливість прослухати цьогорічну лекцію, яку представив проф. Кшиштоф Токарський (Krzysztof Tokarski) «Минуле, теперішнє, майбутнє – швидкоплинні межі пізнання».

proekt 5

proekt 6

Після участі в урочистий церемонії в університеті відбулась презентація проєкту «Студентський гуманітарний діалог Україна – Польща».

proekt 7

Учасники делегації мали змогу представити проєкт раднику Президента Республіки Польща Пьотру Серафіну (Piotr Serafin) і подякувати за підтримку України.

proekt 8

proekt 9

Особливо теплою була зустріч з проректором Університету Комісії Народної Освіти у Кракові проф. Робертом Ставашом (Robert Stawarz).

proekt 10

На зустрічі учасників поінформували про реалізацію проєкту «Студентський гуманітарний діалог Україна – Польща», а проректор детально розповів про специфіку навчання у цьому закладі вищої освіти та відповів на актуальні питання щодо міжкультурного розуміння та співпраці у сфері вищої освіти.

proekt 10

Цього ж дня учасники проєкту «Студентський гуманітарний діалог Україна – Польща» з метою набуття компетентностей, необхідних для активної участі у суспільному (громадському), професійному житті, покращення порозуміння, комунікації молоді України і Польщі вирушили на зустріч до Воєводської публічної бібліотеки в Кракові (Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie).

proekt 11

Учасників проєкту тепло зустріли директор бібліотеки Єжи Вознякевич (Jerzy Woźniakiewicz) та співробітниця Ірина Антонець.

proekt 11 1

Керівництво бібліотеки поділилося інформацією про роботу бібліотеки, співпрацю із українськими бібліотеками, кількість зареєстрованих в бібліотеці українців, допомогу і підтримку українців, як у перші дні повномасштабного вторгнення, так і зараз. Делегації провели екскурсію різними відділами і залами бібліотеки (читальний зал, зал іноземної літератури, молодіжний зал, музичний зал та ін.). Надзвичайною приємністю стала можливість побачити у залі іноземної літератури стелажі з книжками українською мовою.

proekt 12

В одній із зал особливо зворушливою стала зустріч з українськими переселенцями, які виготовляють сітки для ЗСУ.

  proekt 13

proekt 14

Делегація з великою приємністю від Наукової бібліотеки Українського державного університету імені Михайла Драгоманова передала українські книги Воєводській публічній бібліотеці.

proekt 15

Важливими для розвитку позашкільної освіти стали знайомства з діяльністю закладів позашкільної освіти Польщі у рамках проєкту «Студентський гуманітарний діалог Україна – Польща» стало відвідування Центру Молоді імені Генрика Джордана (Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana).

proekt 15 1

Учасників проєкту привітали та провели зустріч в.о. директора Алісія Новак-Мюллер (Alicja Nowak-Müller) та керівник студії Моніка Сташнік-Чапла (Monika Stachnik-Czapla), які розповіли про особливості позашкільної освіти та роль міської влади у підтримці закладів позашкільної освіти.

proekt 16

З метою підтримку дітей, їх всебічного розвитку у Кракові функціонує 11 закладів позашкільної освіти. Центр Молоді імені Генрика Джордана – найбільший публічний заклад позашкільної освіти Малопольського воєводства, що функціонує в межах національної системи освіти і фінансується з бюджету міста Кракова. 

Учасники проєкту побачили, що діти у Кракові завдяки цьому центру та іншим закладам позашкільної освіти мають можливість відвідувати безліч цікавих гуртків, що сприяє їх всебічному розвитку. Їм продемонстрували різноманітні зали та кабінети для танців, музики, театру, ліплення з кераміки, створення мультфільмів та інших творчих занять, використання в процесі навчання сучасних інформаційних технологій та ін.

proekt 17

Також учасники дізналися про допомогу українським переселенцям під час перших днів війни, адже саме в цьому приміщенні надавали першу допомогу та й зараз центр активно допомагає дітям української громади у Кракові. Загалом учасники проєкту були приємно вражені організацією позашкільної освіти і перейняли цінний досвід. Наприкінці зустрічі українська та польська делегації обмінялися подарунками і зробили спільні фотографії на згадку.

15 жовтня українська делегація відвідала Мерію міста Кракова (Rada Miasta Krakowa) та провела тім-білдінг на тему «Командотворення у дії: будуємо міцні зв’язки».

proekt 11

Відбулася зустріч з депутатами міста Кракова – Бартломеєм Косурек (Bartłomiej Kocurek) та Томашем Дарош (Tomasz Daros). 

Під час зустрічі обговорювалися питання позашкільної освіти, збереження культурної спадщини, патріотичного виховання в Польщі та Україні, інклюзивності в м. Краків, а також напрями підтримки українців, які за життєвими обставинами змушені проживати у Польщі.

proekt 19

 

Учасники зустрічі дізналися більше про місто, його жителів, особливості функціонування польської системи освіти тощо. Спілкування з представниками міської влади було надзвичайно приємним.

proekt 20

На завершення учасники зустрічі обмінялися сувенірами з України та міста Кракова на пам’ять про цей важливий і цікавий день.

proekt 21

Після зустрічі учасники проєкту вирушили на пішохідну екскурсію містом та відвідали найвизначніші та найгарніші місця, зокрема побула на Площі Ринек (Rynek Główny), Вавелі (Wawel), дізналися про легенди міста, цікаві факти, оглянули архітектурні пам’ятки тощо.

proekt 22

proekt 23

proekt 24

Всі отримали величезне задоволення від спільно проведеного часу та можливості дізнатися більше про життя в іншому місті.

16 жовтня 2024 року учасники проєкту «Студентський гуманітарний діалог Україна – Польща» взяли участь у кількох важливих зустрічах, обговореннях, знайомствах з історичною і культурною спадщиною та ін. З метою сприяння обміну ідеями та досвідом, зміцнення міжкультурних відносин та розвитку співпраці між молоддю двох країн здійснили важливий візит до Інституту педагогіки (Instytut Pedagogiki UKEN) і провели там зустріч.

proekt 25

Участь у зустрічі брали керівництво Інституту педагогіки – директор Інституту д-р Беата Суфа (dr Beata Sufa, prof. UKEN), заступники директора Інституту – д-р Кінга Оржель-Дерень (dr Kinga Orzeł-Dereń), д-р Анна Кавула (dr Anna Kawula), д-р Ришард Шлечка (dr hab. Ryszard Ślęczka, prof. UKEN).

proekt 26

Обидві сторони обміну обговорили питання освіти в Україні та Польщі, громадянської активності, роботи міських організацій та установ, особисті теми та поставили запитання один одному.

proekt 27

proekt 28

proekt 29

proekt 30

Українським студентам було цікаво почути про освітні і культурні особливості Польщі, так само як і польським студентам – про Україну.

proekt 31

Розмова була настільки жвавою, що час промайнув непомітно, а мовний бар’єр поступово зник. У черговий раз українські студенти намагалися говорити польською мовою, а польські студенти – українською. Незрозумілі слова взаємно перекладалися англійською мовою, якою належним рівнем володіють як українські, так і польські студенти.

16 жовтня також запам’ятався учасникам проєкту «Студентський гуманітарний діалог Україна – Польща» відвідуванням Генерального консульства України в Кракові та важливою зустріччю з Генеральним консулом України в Кракові В’ячеславом Войнаровським та консульською службою.

Генеральний консул України в Кракові В’ячеслав Войнаровський під час бесіди представив питання розвитку міжнародного співробітництва України та Польщі, специфіку дипломатичної служби під час воєнного стану, розповів про діяльність закордонних дипломатичних установ України у сфері консульсько-правового захисту українців, протидії російській пропаганді та дезінформації тощо.

proekt 32

Цього ж дня учасники проєкту з метою поглиблення співпраці, обміну досвідом та ознайомлення з колекцією творів польського та світового мистецтва відвідали Національний музей у Кракові.

Відвідування музею дозволило дізнатися більше про історію Польщі, побачити як старовинні, так і сучасні картини, а також ознайомитися з історичними пам’ятками та експонатами. Доволі цікавою була експозиція про генезис технологій, що відображала розвиток техніки та технологій від минулих часів до сучасності.

proekt 33

proekt 34

17 жовтня 2024 року відбулось обговорення реалізації проєкту «Студентський гуманітарний діалог Україна – Польща», напрями подальшої співпраці між студентами України та Польщі через організацію культурних обмінів, дискусій та спільних проєктів, спрямованих на підвищення взаємоповаги та гуманізації освіти серед молоді обох країн. Зокрема, прийнято рішення про проведення 21 жовтня зустрічі між студентськими парламентами Українського державного університету імені Михайла Михайла Драгоманова та Університету Комісії Народної Освіти у Кракові, а також заплановано на січень 2025 року у рамках проєкту академічної мобільності вебінар «Позашкільна освіта України і Польщі: розвиток співпраці».

Перед від’їздом української делегації учасники проєкту обмінялися контактами та домовилися про подальшу участь у розвитку міжкультурного розуміння та співпраці між Україною та Польщею, зокрема за допомогою цифрової комунікації.

Отже, реалізація проєкту «Студентський гуманітарний діалог Україна – Польща» дозволила його учасникам отримати нові знання, пізнати культуру сусідньої держави, активізувати академічну мобільність, розвинути комунікативні, інтелектуальні навички та підвищити рівень взаємоповаги та гуманізації освіти обох країн.

Проведені заходи забезпечили виконання таких завдань проєкту:

– підтримка громадянської активності і міжкультурного діалогу молодих педагогів;

– набуття компетентностей, необхідних для активної участі у суспільному (громадському), професійному житті, покращення порозуміння, комунікації молоді України і Польщі;

– усвідомлення і сприйняття євроінтеграційних процесів через діалог і пошук спільних інтересів особистих і професійних;

– розвиток позашкільної освіти;

– участь молоді у євроінтеграційних та глобальних процесах через знайомство з історичною і культурною спадщиною, зустрічами у вигляді заходів у групі, у форматі форуму, обговореннями тощо.

Учасники проєкту подякували організаторам за надану можливість зануритися в освітній та культурний простори сусідньої держави, обмінялися враженнями та подарунками і висловили побажання зустрітися ще раз та продовжити діалог.

proekt 35

На завершення кожен з учасників проєкту «Студентський гуманітарний діалог Україна – Польща» отримав сертифікат про участь.

proekt 37

Кафедра позашкільної освіти