Ми єдині і сильні! Ми переможемо!

Історія університету

Абітурієнтам

Головна / Новини / Події / УКРАЇНСЬКА МОВА – ОБОРОННИЙ РУБІЖ САМОІДЕНТИФІКАЦІЇ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІЇ

УКРАЇНСЬКА МОВА – ОБОРОННИЙ РУБІЖ САМОІДЕНТИФІКАЦІЇ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІЇ

    Українська нині – не просто тренд. В умовах воєнного стану наша мова стала зброєю опору, лінією оборони і спротиву, захистом і прихистком, символом нескореності, а також головно – потужним націєствердним чинником єднання українців у просторі й часі. Мовне питання сьогодні надважливе, саме тому в День української писемності та мови, цьогоріч 27 жовтня 2023 року, кафедра культури української мови факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка провела у змішаному форматі Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Українська мова вчора, сьогодні, завтра в Україні і світі».

    Щирими й теплими словами відкрив пленарне засідання конференції ректор УДУ імені Михайла Драгоманова, академік НАПН України, член-кореспондент НАН України, доктор філософських наук, професор Віктор Петрович Андрущенко, наголосивши на тому, що здобувачі вищої освіти університету повинні вільно володіти і спілкуватися єдиною державною мовою, якою в Україні є українська.

konf mova 1

   Завідувач кафедри культури української мови факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка УДУ імені Михайла Драгоманова, академік НАН ВО України, кандидат філологічних наук, професор Світлана Володимирівна Шевчук привітала учасників конференції з Днем української писемності та мови й нагадала про те, що Президент України 28 липня 2023 року підписав указ, відповідно до якого дата святкування була перенесена з 09 листопада на 27 жовтня. Світлана Володимирівна зауважила, що це свято традиційно відзначають у День пам’яті преподобного Нестора Літописця, який упорядкував «Повість минулих літ». Визначила професор Шевчук і основні тренди динаміки мовної ситуації в Україні та світі.

  Почесними учасниками конференції були проректор з навчально-методичної роботи УДУ імені Михайла Драгоманова, доктор філософських наук, професор Роман Михайлович Вернидуб; проректор з наукової роботи УДУ імені Михайла Драгоманова, доктор фізико-математичних наук, професор Григорій Мирославович Торбін; доктор медичних наук, професор, академік НАН ВО України, академік МАОН Раду Георгійович Процюк; заступник голови профспілкової організації УДУ імені Михайла Драгоманова, кандидат педагогічних наук, доцент Василь Володимирович Єфименко.

konf mova 2

konf mova 3

    Несподіваним гостем на конференції став український поет-пісняр Андрій Петрович Демиденко, народний артист України, заслужений діяч мистецтв України, почесний академік Національної академії педагогічних наук України, лауреат Народної премії України імені Тараса Шевченка, лауреат міжнародних літературних премій, професор УДУ імені Михайла Драгоманова, який читав знані й відомі поезії, а також нові, прем’єрні.

konf mova 4

    Анатолій Васильович Висоцький, декан факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка УДУ імені Михайла Драгоманова, доктор філологічних наук, професор, наголосив на мові ворожнечі в медіа, зокрема на змінах у час російсько-української війни.

konf mova 5

konf mova 6

  Леута Олександр Іванович, професор кафедри української мови факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка УДУ імені Михайла Драгоманова, доктор філологічних наук, академік НАН ВО України, схарактеризував питання семантики в сучасній лінгвістичній парадигмі.

   Запрошений гість ‒ Дмитро Присяжний, митрофорний протоієрей, настоятель Свято-Покровської парафії ПЦУ м. Боярка, магістр богослов’я, капелан, офіцер ЗСУ, духовний наставник Національного університету оборони України, лауреат літературно-мистецької премії ім. Володимира Самійленка ‒ окреслив мову як нашу зброю.

konf mova 7

  Справжнім дарунком для всіх присутніх у конференц-залі та учасників, що приєдналися дистанційно, став музичний виступ дуету «Простір музики». Пролунали пісні у виконанні Ігоря Петровича Якубовського та Сергія Миколайовича Мороза, а також капелана Дмитра Присяжного: «І золотої й дорогої», «Давидові псалми» – на слова Тараса Шевченка; «Козацький марш», «Стрілецький романс», «Вперед за Україну».

  Студентську наукову діяльність на пленарному засіданні презентували здобувачки факультету спеціальної та інклюзивної освіти Альона Тимченко і Марія Ячна, які супроводжували свій виступ про силу української мови демонстрацією слайд-шоу та сурдоперекладом. Здобувачка факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка Бартош Ірина закцентувала на питанні про новітні сленгізми-неологізми як мовне віддзеркалення війни.

konf mova 8

   Викладачі кафедри культури української мови професор Світлана Володимирівна Шевчук, доценти Сергій Васильович Глущик, Олена Володимирівна Дияк, Тетяна Михайлівна Лобода, старший викладач Юлія Борисівна Виноградова залучили до участі в конференції здобувачів усіх рівнів факультетів та інститутів університету.

   Відбулися секційні засідання за такими напрямами: сучасні питання мовної політики та мовної культури в Україні; мова як чинник національної самоідентифікації; аспекти професійної комунікації в Україні і світі; актуальні проблеми текстології, дискурсології, прагмалінгвістики.

    У роботі круглого столу «Кордони і межі української освіти в сучасних умовах: новітні тенденції та перспективи» узяли участь науковці й фахівці із професійної комунікації.

    За матеріалами виступів і доповідей учасників конференції, що презентували різні заклади й установи України (зокрема Національний авіаційний університет, Національний університет цивільного захисту України, ДВНЗ «Київський механіко-технологічний коледж», ДВНЗ «Калуський політехнічний фаховий коледж», Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Хмельницький національний університет, Національну школу суддів України, Тренінговий центр прокурорів України, Департамент кримінальної політики та захисту інвестицій Офісу Генерального прокурора, Ліцей № 144 імені Г. Ващенка м. Києва, Спеціалізовану школу І-ІІІ ступенів № 246 м. Києва з поглибленим вивченням англійської мови), буде підготовлено електронне видання збірника наукових праць.

   Підсумовуючи плідну роботу конференції, варто наголосити, що сила мови, могутність слова, незламність духу справжніх українців не залишать жодних шансів агресорові. Ціною життів найкращих синів і доньок України виборюємо право і маємо честь говорити рідною мовою, думати вільно, жити незалежно. Як зазначав Олександр Потебня, кожен народ обведений колом своєї мови. Тож докладімо всіх зусиль, щоб українськомовний простір був відновлений на всіх теренах України, щоб забуяло мовне довкілля українське на всіх обширах державних!

konf mova 9

Факультет української філології та

літературної творчості імені Андрія Малишка