Відбувся ІІ науковий круглий стіл «Філософія та публічні комунікації: інформаційний простір культури»
25 жовтня 2024 року відбувся ІІ міждисциплінарний науковий круглий стіл «Філософія та публічні комунікації: інформаційний простір культури», присвячений пам’яті видатної української журналістки, публіцистки, громадської діячки, головної редакторки тижневика «Освіта» та членкині Національної спілки журналістів України Ольги Коноваленко. Цей захід уже другий рік поспіль організовує Навчально-науковий інститут філософії та освітньої політики Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, що підкреслює важливість обговорення актуальних тем, пов'язаних із журналістикою та культурною сферою.
На урочистому відкритті круглого столу зібралися студенти та викладачі Драгоманівського університету, які прагнули зустрітися з теоретиками та практиками медіа. Вітальне слово від ректорату Українського державного університету імені Михайла Драгоманова виголосив проректор з наукової роботи професор Григорій Торбін. У своєму виступі він підкреслив, як філософські концепції можуть сприяти глибшому розумінню журналістики. Також у виступі було зазначено про важливу роль освітянської журналістики, якою опікувалась Ольга Коноваленко за підтримки Драгоманівського університету на чолі з ректором Віктором Андрущенком.
Директор Навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики Сергій Русаков привітав присутніх, наголосивши на важливості збереження пам’яті про видатних діячів для натхнення майбутніх поколінь. Він підкреслив вагомий внесок таких постатей, як Ольга Коноваленко, у формування сучасного медіапростору. У своєму виступі член Національної спілки журналістів України Сергій Русаков зазначив, що журналістика не лише інформує, але й формує нові культурні норми, підкреслюючи важливу роль медіа у розвитку суспільства.
До учасників круглого столу звернулася провідна наукова співробітниця Національної академії педагогічних наук, головна редакторка газети «Освіта і суспільство», членкиня Національної спілки журналістів України Лідія Ткаченко. Вона високо оцінила журналістську майстерність Ольги Коноваленко та на прикладі її наполегливої роботи показала молоді важливість ґрунтовного вивчення основ журналістики і постійного здобуття практичного досвіду.
До організації цьогорічного круглого столу «Філософія та публічні комунікації: інформаційний простір культури» долучилися Київське відділення Національної спілки журналістів України, Асоціація культурологів України та Український гуманітарний інститут. Фахову доповідь від провідного приватного закладу вищої освіти, який активно долучився до заходу завдяки онлайн-трансляції, представив завідувач кафедри журналістики Українського гуманітарного інституту Богдан Синчак, який висвітлив питання нормалізації ненормативної лексики під час війни (на прикладі матеріалу Hromadske про виїзд блогера Ю. Скайфа).
Директор Навчально-наукового інституту публічного управління та адміністрування УДУ імені Михайла Драгоманова Віталій Сташук представив доповідь на тему «Постправда: реальність чи вигадка?», в якій детально розглянув феномен постправди та проаналізував вплив сучасних медіа на формування суспільної думки. Він наголосив на тому, що в епоху цифрової комунікації спотворення фактів та маніпуляції інформацією можуть мати значний вплив на світогляд громадськості, а також підкреслив важливість критичного мислення для розпізнавання маніпуляцій та захисту від дезінформації.
Під час заходу особливу увагу було приділено презентації шостого випуску єдиної студентської газети в університеті «CultWaves», яку представили редакторки Дар’я Чуріна та Вероніка Марченко. Другокурсниці Навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики розповіли про нові рубрики та проєкти, що плануються у студентській газеті, демонструючи власним досвідом важливість студентської журналістики для формування професійних навичок вже з перших років навчання в інституті. На столах в залі були архівні випуски тижневика «Освіта», газета університету «Педагогічні кадри» та сучасна студентська газета. Тож усі учасники заходу могли детальніше ознайомитись зі специфікою таких видань та обговорити деталі їхнього створення.
Після завершення першої частини заходу учасники круглого столу зробили перерву для неформального обговорення наукових тем, а потім приєдналися до написання Радіодиктанту національної єдності. У дружній атмосфері студенти та викладачі уважно слухали текст, що транслювався в прямому ефірі, та зосереджено закарбовували чудовий текст філософині та відомої письменниці Оксани Забужко на яскравих жовто-фіолетових бланках. Ця частина стала символічним продовженням обговорення важливості медіа: написання диктанту дозволило перевірити знання української мови й відчути єдність із національною культурою.
Після диктанту робота наукового круглого столу продовжилася виступом завідувачки кафедри філософії Навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики УДУ імені Михайла Драгоманова Катерини Гончаренко. Вона акцентувала увагу на ролі мистецтва в комунікаційних практиках, підкресливши, що мистецтво має потенціал сприяти діалогу та взаєморозумінню.
Свої наукові дослідження також презентувала професорка кафедри філософської антропології, філософії культури та культурології Навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики Лариса Осадча, яка зосередила увагу на ролі лихослів’я в сучасних публічних комунікаціях і його впливі на суспільні моральні норми. «Лихослів’я стає дедалі поширенішим у публічному просторі, і це потребує обговорення», – зазначила професорка Лариса Осадча.
Також в межах круглого стола відбулись виступи студентів Навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики. Атмосфера вільної дискусії вмотивувала представити свої перші наукові напрацювання, тому активну участь взяли студентки першого курсу освітньо-професійної програми «Культурологія» Вікторія Турчина (тема «Феномен “Cancel culture” у соціальних медіа: культурні наслідки цифрової відповідальності») та Марія Тівецька («Постправда як феномен сучасної культури»), а також студентки першого курсу освітньо-професійної програми «Реклама та зв’язки з громадськістю» Юліана Матвіюк («Феномен постправди в сучасному масмедійному інфопросторі») та Ліана Кухаренко («Піраміда потреб як критерій конструювання публічного дискурсу в умовах соціальних криз»). Своїми напрацюваннями поділилась магістрантка культурології Руслана Станкевич, студентки ІІІ курсу спеціальності «Культурологія» Євгенія Марценюк та Альона Дробина.
ІІ Міждисциплінарний круглий стіл «Філософія та публічні комунікації: інформаційний простір сучасної культури» в Українському державному університеті імені Михайла Драгоманова став не лише платформою для обговорення важливих та актуальних питань медіа, а й сприяв відкриттю нові талантів серед студентської молоді, розширюючи горизонти для їх професійного розвитку.
Ліана КУХАРЕНКО, Ольга КАРПЕНКО
Світлини: Анна ПУТІЛІНА