Вимоги до створення відеолекцій
Інструкції для студійного запису відео лекцій складені для підвищення якості освітніх ресурсів Університету.
Перед записом на зйомки відео уважно ознайомтеся з представленими рекомендаціями та вимогами - це допоможе нам створити якісний та цікавий відеоконтент для курсів Університету.
Вимоги до відео сюжету
- У кожному розділі курсу має бути щонайменше один навчальний відео сюжет.
- Один відеоролик повинен бути присвячений одній проблемі ідеї теоремі чи концепції.
- Тривалість відеоролика від 6 до 12 хвилин тривалість проморолика курсу – не більше 3 хвилин.
- Ретельно вводьте нові поняття давайте чіткі визначення та згодом нагадуйте слухачам складні терміни.
- Намагайтеся не перевантажувати відеоролик великою кількістю нової інформації а висновки теорії ілюструйте прикладами та випадками з практики.
- Зміст відео лекції слід звіряти з результатами навчання. Для збереження логіки викладу пам'ятайте мету створення курсу.
Перед записом у студії необхідно підготувати презентацію та опорний текст виступу. У новому форматі запису роликів особливу увагу ми хочемо приділити презентаціям. Презентація повинна містити пояснення та ілюстрації до вашого виступу а не сам текст який ви говорите.
Вимоги до інформаційної структури
Вступ
Ви розпочинаєте демонстрацію презентації до відео. Ви розповідаєте що було в минулому відео (при його наявності) і що буде в цьому що суттєвого дізнаються і чому навчаться студенти.
Основна частина
Викладається навчальний матеріал. Намагайтеся бути конкретними уникайте розмитих формулювань ілюструйте навчальний матеріал прикладами і намагайтеся передати свій спосіб мислення у межах вашого предмета.
Висновок
Резюме для узагальнення головних ідей виділення основних моментів які мають залишитися у студентів. Корисно зробити анонс наступного відео в курсі та запропонувати студентам переглянути додаткові матеріали курси.
Вимоги до презентації
- Шрифт без засічок (рекомендований шрифт Verdana або Gilroy)
- Контрастні поєднання кольорів тексту та фону для підвищення читабельності
- Фотографічний мальований анімований матеріал у єдиному кольоровому рішенні з однаковими рамками тінями
- Піктограми та інфографіка
- Одноманітні бюліти протягом усього курсу
- Товщина рамок ліній таблиць стрілок що відповідає товщині лінії шрифту
Розміщуйте на слайдах тільки ключові тези свого виступу. Не соромтеся робити більше слайдів із меншою кількістю тексту на кожному. Знайте доки слухачі читають новий текст вони вас не слухають. Велика кількість тексту веде до переключення уваги від лектора до тексту.
Рекомендації щодо стилю викладу
Відео лекції викладаються простою зрозумілою розмовною але літературною мовою.
Простота викладу
Спробуйте складні тексти написані науковим стилем адаптувати до науково-популярного стилю подачі матеріалу.
Мінімум складних фраз та термінів
Якщо вживаються спеціальні терміни а без них у лекціях обійтися складно то необхідно подумати про їхнє доступне тлумачення.
Емоції та розкутість
Бажано додати емоції акценти жести та міміку. Вони можуть компенсувати велику кількість перерахувань які погано звучать та складно читаються. Відео лекції сприймаються більше на слух тому мова має бути максимально простою та переконливою.
Короткість формулювань
Бажано уникати складних довгих речень та уникати в мові складних оборотів. Це складно вимовляти викладачу під час читання на камеру та складно сприймати слухачам.
Максимум візуалізації
Якщо в лекції будуть приклади, намагайтеся вибирати ті, які простіше візуалізувати, показати на відео. Такі приклади виглядають більш виграшно в порівнянні з тими, які показати на відео не можна.
Ведіть діалог зі слухачами
Діалог допустимий. Можете вітатися, прощатися, позначати про що говоритимете в лекціях далі або цієї конкретної лекції, підбивати підсумки.
Підказки опорні фрази за слайдами
- Нотатки до слайдів: У нотатці до слайду до 600 знаків із пробілами.
- Планшет: В який Ви завантажуєте лекційний матеріал.
- Ноутбук: Під час підготовки відповідного місця зйомки.
Усі відеолекції мають супроводжуватись субтитрами. У разі використання інтерактивних компонентів для осіб з обмеженими можливостями здоров'я повинен бути передбачений альтернативний варіант досягнення та оцінки результатів навчання.
Чек-лист перед зйомками
- Приходьте за 15 хвилин до початку запису відеолекції! Це дозволить Вам «позбутися червоного носа» (в морозний день), налаштуватися на «потрібну хвилю», привести себе в порядок, ще раз переглянути лекції, підготувати необхідне обладнання.
- Перед початком повного запису зробіть пробний! Спробуйте записати фрагмент лекції, щоб Ви змогли подивитися, як Ви виглядаєте в кадрі, чи все Вас влаштовує, якщо всіх все влаштовує, Ви переходите до запису лекції.
- Приносите із собою пляшечку з водою або термос із чаєм! Під час запису відеолекції Вам можливо захочеться пити.
- На зйомку рекомендується приходити в одязі рівних тонів. Якщо за 1 день буде записано 3-4 лекції, можна приносити з собою додатковий одяг, щоб переодягнутися та записати інші лекції в іншому одязі.
Обмеження одягу
Лектор у відеолекції покликаний продемонструвати своє щире ставлення до того про що він говорить з екрану. Важливо, щоб він з повагою ставився до своєї віртуальної аудиторії. Повага проявляється не тільки в мові і поведінці. До одягу також пред'являються вимоги. Головне правило – одяг лектора не повинен відволікати аудиторію від інформації. Сувора зачіска, краватка, костюм, сорочка - все повинно гармоніювати і відповідати загальній колірній гамі аудиторії, в якій проходить зйомка.
Якщо зйомка проходить на однотонному тлі, то ведучий не повинен бути одягнений в колір самого фону - синій або зелений. З кадру слід виключити дрібні деталі: мініатюрні ґудзики, занадто дрібний візерунок. Довге розпущене волосся - теж не найкраща зачіска для відеолектора (жінки).
Уникати:
- Речі в смужку, насамперед тонку.
- Одяг білого, зеленого та чорного кольорів.
- Речі, які втратили свій вигляд, розтягнуті, в катишках...
- Одяг, колір якого зливається з кольором шкіри.
- Речі у клітку.
- Строкатий одяг, у цятку, дрібний горошок.
Сформулюємо образ хорошого лектора:
- Не красивий, але неодмінно симпатичний.
- Тримається вільно, але не розхитаний.
- Демократичний, але не вульгарний.
- Це сама впевненість, але не впевненість у собі.
- І ще: неупереджений – але не безпристрасний.
Учні повинні відчувати якесь психологічне підживлення.
На закінчення зазначимо, що правила підготовки до відеолелекції багато в чому вони збігаються з правилами підготовки до публічних виступів. Тому слід керуватися рекомендаціями відомих ораторів і викладачів риторики та ораторського мистецтва.