Обговорення практичної підготовки журналістів та психологів
Протягом першого семестру навчання в Українському державному університеті імені Михайла Драгоманова проводять науково-методичні семінари з питань вдосконалення практичної підготовки здобувачів вищої освіти, організовані відділом практичної підготовки (керівник - Наталія Верпатова).
20 лютого 2025 року на одному з таких семінарів начальник Навчально-методичного центру Алла Романчук вручила сертифікат кожному учаснику-доповідачу, зокрема кандидатці педагогічних наук, професорці кафедри хорового диригування та теорії і методики музичної освіти Тетяні Бодровій; завідувачці кафедри хімії, кандидатці хімічних наук, доцентці Валентина Толмачовій; завідувачці кафедри географії, кандидатці географічних наук, доцентці Валентині Щабельській; завідувачці кафедри журналістики, кандидатці педагогічних наук, доцентці Олександрі Марків; кандидатці психологічних наук, викладачці кафедри практичної психології Юлії Баккі.
Цього дня було представлено ще дві доповіді. Завідувачка кафедри журналістики факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка, кандидат педагогічних наук Олександра Марків розповіла про підготовку, проведення та моніторинг ефективності майстер-класів представників медійної спільноти з майбутніми журналістами та поділилася багатим досвідом викладачів кафедри з організації гостьових занять, акцентуючи на їх важливості саме в контексті формування практичних компетентностей майбутніх журналістів, редакторів та видавців. Було зазначено, що такі гостьові заняття осучаснюють освітній процес, дають можливість менторам приміряти роль викладача і реальними прикладами навчати студентів, мотивувати їх професійно зростати та впевнено робити кар'єрні кроки. Було закцентовано на важливості й доцільності майстер-класів для розвитку творчих здібностей, спеціальних професійних навичок, освоєння найсучасніших інструментів журналістської діяльності, покращення критичного мислення, командної робити тощо. Студенти захоплено сприймають заняття із запрошеними гостями й активно користуються їхніми лайфхаками у виконанні практичних завдань. Зрозуміло, що для них поради від редакторів сайту «Слідство-Інфо», видавництва «Ранок» чи «Дзеркало тижня», рекомендації топових піарменеджерів, ведучих шоу або новин на СТБ, 1+1 чи ICTV, розмови із представниками медійного світу на «Вечорах критичного мислення» або з журналістами-міжнародниками – це можливість відчути себе серед професійної спільноти, доторкнутися до професії ще під час навчання.
Кандидат психологічних наук, викладач кафедри практичної психології Юлія Бакка у своїй доповіді «Апробація фахових компетентностей майбутніх практичних психологів під час проходження виробничої практики» відзначила, що майбутній практичний психолог не може бути кваліфікованим без практики. Є велика різниця між психологічними та педагогічними практиками і компетентностями, які закріплюють на практиці здобувачі вищої освіти освітньо-професійної програми «Практична психологія». Навчальна програма побудована так, щоб наші здобувачі вищої освіти йдуть на бази практик вже з теоретичною базою, а в деяких випадках й практичною, яку здобули на практичних та лабораторних заняттях з викладачами кафедри практичної психології педагогічного факультету. Проблема у формуванні компетентностей практичного психолога полягає у «невидимому» впливі на особистість групи або клієнта. Психіка – це складний механізм роботи нашого мозку, «об’єктивне відображення суб’єктивного світу». Тому дуже важлива сама особистість здобувача вищої освіти, його характер, харизма, життєвий позитивний та негативний досвід.
Певна кількість викладачів кафедри практичної психології – психологи-практики. Це дозволяє ділитись практичним досвідом під час викладання дисциплін. Виробничі практики здобувачів вищої освіти, майбутніх практичних психологів, дають безцінний досвід, можливість зрозуміти, як працює психологічна допомога, чим відрізняється психокорекція від психотерапії. Коли вже варто передати клієнта психіатру, а де просто вікові зміни центральної нервової системи й потрібен просто час це пережити, бо так ми розвиваємося й формуємося.
Науково-методичні семінари продовжуються. Стежте за новинами та приєднуйтесь до зустрічей, аби дізнатися більше про практичну підготовку студентів на різних факультетах та обмінятися досвідом.
Пресслужба університету